سال اقتصاد مقاومتی تولید - اشتغال

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶ هجری شمسی، با تبریک ولادت حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌علیها و عید نوروز به همه‌ی هم‌میهنان و ایرانیان بویژه خانواده‌های معظم شهیدان و ایثارگران و با آرزوی سالی همراه با برکت، امنیت و رفاه برای مردم ایران و مسلمانان جهان، سال جدید را سال «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نامگذاری کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سال ۹۵ را همراه با تلخی‌ها و شیرینی‌هایی برای ملت ایران دانستند و با اشاره به برخی از مهمترین عوامل شادکامی ملت در سال گذشته، افزودند: عزت ایران و هویت ملت عزیز در تمام قضایای سال ۹۵ مشهود بود و دشمنان در همه‌جای دنیا به اقتدار و عظمت ملت ایران اعتراف کردند.

رهبر انقلاب اسلامی، حضور پر شور و غیرتمندانه مردم در روز ۲۲ بهمن در پاسخ به بی‌احترامی رئیس‌جمهور امریکا و همچنین اجتماع عظیم مردم در روز قدس را نشان‌دهنده هویت و اهداف والای مردم ایران خواندند و گفتند: با وجود آنکه همسایگان ایران و کشورهای منطقه دچار ناامنی هستند، امنیت کشور در محیط پرتلاطم منطقه‌ای و بین‌المللی شاخص بسیار مهمی بود و ملت ایران در طول سال، «امنیت پایدار» را تجربه کرد.
«همت جوانانه» و «حرکات مؤمنانه فراگیر» دو شاخص دیگر در ارزیابی موفقیتها و پیشرفتهای ملت ایران بود که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره و خاطرنشان کردند: مشاهده و اطلاع از فعالیتهای پر شور و مبتکرانه‌ی علمی، فرهنگی، تولیدی و ورزشی هزاران گروه جوان در سراسر کشور و برگزاری جلسات و فعالیتهای گرم و گیرای دینی، از جمله نقاط مثبت و شادی‌آفرین برای کشور و ملت ماست.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس تلخی‌ها و سختی‌های سال قبل را مربوط به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم بویژه طبقات ضعیف و متوسط دانستند و افزودند: من از وضع مردم مطلع هستم، بنابراین تلخی کام مردم به‌ویژه طبقه ضعیف را از مشکلات اقتصادی همچون «گرانی، بیکاری، تبعیض‌ها و نابرابری‌ها و آسیبهای اجتماعی» با همه‌ی وجود حس می‌کنم.

ایشان تأکید کردند: همه‌ی ما مسئولیم و باید هم نزد خداوند متعال و هم نزد ملت پاسخگو باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تأکید بر «اقدام و عمل» در نامگذاری سال ۹۵ و انجام کارهای خوبی که مسئولین گزارش آن را داده‌اند، گفتند: البته فاصله زیادی میان کارهای انجام شده با انتظارات مردم و رهبری وجود دارد و آمارهای مثبت و منفی را باید در مجموع مشاهده کرد.
ایشان، توجه به نام «اقتصاد مقاومتی» را به تنهایی مؤثر ندانستند و در خصوص راه‌حل و علاج وضع کنونی، افزودند: علاج، در تقسیم کردن اقتصاد مقاومتی به نقاط کلیدی و مهم و تمرکز همه همت مسئولین و مردم بر آن نقاط است و این نقاط کلیدی عبارت است از تولید داخلی و اشتغال بویژه اشتغال جوانان.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، بر اساس همین ضرورت، سال ۹۶ را «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نامگذاری کردند و گفتند: تمرکز و برنامه‌ریزی بر روی این نقاط کلیدی مطالبه رهبری و مردم از مسئولین و موجب پدید آمدن موفقیتهای چشمگیر و محسوس است و مسئولین باید نتایج را در پایان سال به مردم گزارش کنند.

مهندس مهناز صالحی در گفتگو با رادیو اقتصاد خبر داد: مصرف سرانه ۴ لیتری شیر شتر در دنیا

عضو هیئت مدیره انجمن علمی شتر با اشاره به این جمله که در حال حاضر مصرف شیر شتر در جهان به ازای هر نفر چهار لیتر در سال است، گفت: شیر این حیوان بیشتر از منظر درمانی و بیولوژی حائز اهمیت است.

مهناز صالحی در برنامه «ارمغان طبیعت» رادیو اقتصاد ضمن بیان این نکته که شتر یک دام چند منظوره است، افزود: مهمترین تولیدات این حیوان شامل گوشت، شیر، الیاف و غیره است. وی در ادامه بابیان اینکه میزان تولید شیر شتر نسبت به سایر دام های سبک و سنگین قابل توجه نیست، اظهارداشت: در حال حاضر نیم درصد شیر تولیدی دنیا مربوط به این حیوان است. عضو هیئت مدیره انجمن علمی شتر با بیان اینکه بیشترین تولید و مصرف شیر شتر در جهان مربوط به کشورهای کنیا و سومالی است،گفت: مصرف شیر این حیوان در دنیا چهار لیتر به ازای هر نفر در سال است ولی این سرانه در کشورهای مانند کنیا و سومالی ۱۰۰ لیتر، عربستان، موریتانی و مالی ۱۰ تا ۳۰ لیتر است. وی در این مصاحبه تعداد جمعیت شتر در کشور را ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: شتر حیوان منحصر به فرد و سازگار به محیط های گرم و خشک است. صالحی ظرفیت های ذاتی شتر را مقاوم بودن به کم آبی و تنش های گرمایی، تغذیه از گیاهان بیابانی و همچنین ایجاد اشتغال بخصوص در مناطق کم برخوردار و بیابان ها دانست و اظهارداشت: این حیوان در مناطق کویری از سالیان دور در فرهنگ، تمدن و زندگی مردم نقش بسزایی داشته و همینطور به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و توریستی بسیار حائز اهمیت است. وی در ادامه با اعلام اینکه در حال حاضر پرورش شتر به صورت سنتی در برخی از مناطق کشور به ویژه استان های مرکزی و جنوب رواج دارد، یادآورشد: این حیوان ضمن نیاز کم به آب، علوفه و همچنین مقاومت بسیار بالا در برابر بیماری های عفونی از جمله مهمترین زمینه های اشتغال و منبع درآمد برای روستائیان به شمار می رود. برنامه "ارمغان طبیعت" کاری از گروه کشاورزی به تهیه کنندگی الهام مصطفوی روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه ساعت ۱۳,۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

logo new عضو انجمن علمی شتر شوید!