حضور 500 نفر در دوره آموزشی ملی پرورش شتر در بشرویه

بیرجند - ایرنا - نخستین دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر روز شنبه با حضور بیش از 500 نفر از 21 استان کشور در شهرستان بشرویه در خراسان جنوبی آغاز شد.

 

به گزارش ایرنا این دوره آموزشی ویژه شترداران، دامپزشکان و کارشناسان دامپروری کشور تا هفتم اسفند ماه در بشرویه ادامه دارد.
دبیر اجرایی دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر در آیین گشایش این دوره گفت: برگزاری این دوره فصل جدیدی را در حوزه شترداری صنعتی و سودآور در شرق کشور به وجود می آورد.
سید حمید عبدی افزود: از آنجا که آموزش یکی از مهم ترین حلقه های زنجیره توسعه پرورش اقتصادی شتر است، با حمایت انجمن علمی شتر ایران و دیگر دستگاه های اجرایی وابسته این دوره در سطح ملی برای رده های مختلف به مدت سه روز برگزار می شود.
وی بیان کرد: پرورش شتر مقوله ای جدید در استان خراسان جنوبی نیست و تغییر نگرش در زمینه چرخه پرورش شتر و تولید فرآورده های دامی وابسته به آن و سوق دادن شترداری سنتی به سمت شترداری صنعتی نیازمند همتی گسترده و همه جانبه است.
وی گفت: با توجه به ظرفیت های خوب بشرویه در حوزه پرورش شتر امیدواریم با فراهم آوردن زیرساخت هایی نظیر مجتمع های دامداری، آزمایشگاه های بهداشتی، ایجاد شرکت های دانش بنیان و از همه مهم تر احداث صنایع تکمیلی وابسته به این بخش شاهد رونق روزافزون شترداری صنعتی در بشرویه باشیم.
فرماندار بشرویه هم در این همایش گفت: با توجه به ویژگی های اقلیمی بشرویه که در منطقه گرم و کویری شده پرورش شتر به عنوان حیوانی با محصولات فراسودمند دارای توجیه اقتصادی است.
علیرضا زمان زاده افزود: پرورش شتر پتانسیلی است که خشکسالی را به فرصت تبدیل کرده و ظرفیت های خوب اقتصادی را در حوزه روستایی و عشایری برای بهره برداران به همراه دارد.
وی اظهار کرد: با توجه به کمبود شدید ریزش های جوی در منطقه بشرویه که این شهرستان را در ردیف مناطق خشک ایران قرار داده، یکی از راهگشاترین مسایل برای رونق و شکوفایی اقتصاد کشاورزی و دامپروری که معیشت اکثر مردم ساکن در این مناطق است، کمک به توسعه پرورش اقتصادی شتر است.
وی گفت: در گذشته بشرویه در حوزه پرورش دام بسیار فعال بوده و بالغ بر 6 هزار نفر شتر در این منطقه وجود داشته که متاسفانه این تعداد امروز به زیر 2 هزار نفر کاهش یافته است.
فرماندار بشرویه با بیان اینکه هماهنگی های لازم برای برگزاری این دوره ملی انجام شده است افزود: بیش از 500 نفر از حدود 200 شهر کشور برای شرکت در این دوره نام نویسی کرده اند و گردهمایی ها و کارگاه های آموزشی دوره آموزش پرورش اقتصادی شتر برای سه رده بهره برداران، دامپروران و دامپزشکان برگزار می شود.
دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر با حضور مدرسان و اساتید انجمن علمی شتر ایران برگزار شد و با اعطای مدرک معتبر از مراکز تحقیقاتی و علمی همراه است.
شهر بشرویه در 300 کیلومتری شمال غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
استان مرزی خراسان جنوبی 11 شهرستان دارد و شهرستان های نهبندان، بشرویه و خوسف از جمله مناطق مستعد برای پرورش شتر به سبب وجود مناطق کویری است.

سال حمایت از کالای ایرانی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۷ هجری شمسی، با تبریک به همه هم‌میهنان و ایرانیان بویژه خانواده‌های معزز شهیدان و جانبازان، و نوجوانان و جوانانِ امیدآفرین و پیشران حرکت علمی کشور، و با آرزوی نوروزی شاد و شیرین و سالی پر از خیر و برکت، سال جدید را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند.

به گزارش «تابناک»، حضرت آیت الله خامنه‌ای در یک ارزیابی از فراز و نشیب‌ها، و تلخ و شیرین‌های سال ۹۶، این سال را «سال بروز عظمت و اقتدار و حضور ملت» خواندند و افزودند: در اوائل سال بیش از ۴۰ میلیون نفر از مردم در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، حضوری بسیار خوب، عظیم، خیره‌کننده و پرمعنا داشتند و این حضور در راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی‌های ۹دی و برتر از همه در راهپیمایی تماشایی ۲۲ بهمن ادامه یافت.

ایشان، با اشاره به برنامه‌ریزی و تلاش ناکام دشمنان برای ایجاد ناآرامی در ماههای پایانی سال، راهپیمایی‌های خودجوش مردم در مقابل اغتشاشات را نشان‌‌دهنده حضور ملت بزرگ، بصیر، چالاک و آماده‌بکار ایران در همه میدان‌ها دانستند و گفتند: ملت ایران و حتی آن کسانی که دشمنان قصد داشتند اغتشاشات را به‌نام آنها تمام کنند، در مقابل اغتشاشگران ایستادند و با این حادثه، عظمت ملت ایران بیش از پیش روشن شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، دستاورد دیگر جمهوری اسلامی در سال گذشته را «تبدیل تهدیدهای منطقه‌ای به فرصت» دانستند و گفتند: یکی از اهداف تهدیدهای منطقه‌ای، ضربه زدن به ایران بود اما جمهوری اسلامی نه تنها اجازه نداد تهدیدها به کشور آسیبی وارد کند بلکه آنها را به فرصت تبدیل کرد.

ایشان، تلاشهای انجام‌شده در جهت تحقق شعار سال ۹۶ یعنی «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» را از دیگر نقاط مثبت و امیدوارکننده برشمردند و افزودند: کارهای خوبی برای تولید و اشتغال انجام و شعار سال تا حدودی عملی شد، البته کارهای زیادی نیز باقی مانده که باید تا تحقق کامل این شعار دنبال و انجام شود.

حوادثی همچون «سیل، زلزله، غرق‌شدن نفتکش، سقوط هواپیما و جان‌باختن عزیزان هموطن در آنها» از جمله حوادث تلخ سال ۹۶ بود که رهبر انقلاب اسلامی به آنها اشاره و خاطرنشان کردند: علاوه بر این حوادث، تداوم خشکسالی در برخی مناطق کشور و همچنین استمرار مشکلات معیشتی برخی قشرها از گذشته، از جمله مواردی است که همه باید برای رفع آنها تلاش کنند.

ایشان در بیان چشم‌انداز حرکت مردم و مسئولان در سال جدید، گفتند: بنده در شعارهای سال، معمولاً مسئولان را مخاطب قرار می‌دهم اما امسال، مخاطب، همه آحاد ملت از جمله مسئولان هستند و همه باید سخت، کار و تلاش کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای مسئله اصلیِ امسال را نیز همچون سالهای قبل، مسئله اقتصاد و معیشت مردم خواندند و با تأکید بر «تولید ملی» به‌عنوان محور اساسی در حل مشکلات اقتصادی، افزودند: اگر تولید ملی با همت و پیگیری همگانی شتاب بگیرد، بسیاری از مشکلات معیشتی مردم و مسائل اشتغال و سرمایه‌گذاری حل خواهد شد و آسیب‌های اجتماعی کاهش زیادی خواهد یافت، بر همین اساس، نام و شعار امسال را «حمایت از کالای ایرانی» قرار داده‌ام.

رهبر انقلاب اسلامی، آحاد مردم و مسئولان را در حمایت از کالای ایرانی دارای نقش و وظیفه دانستند و افزودند: در سخنرانی روز اول سال، ابعاد مختلفی را از آنچه مردم و مسئولان باید در حمایت از کالای ایرانی انجام بدهند، تشریح خواهم کرد.

ایشان همچنین با سلام به محضر حضرت بقیة‌الله (عج) و درود به روح مطهر امام بزرگوار، همزمان‌شدن بهار طبیعت با بهار معنویت یعنی ماههای رجب، شعبان و رمضان‌المبارک را فرصتی برای رشد و رویش مادی و معنوی ملت خواندند.

منبع: تابناک

مهندس مهناز صالحی در گفتگو با رادیو اقتصاد خبر داد: مصرف سرانه ۴ لیتری شیر شتر در دنیا

عضو هیئت مدیره انجمن علمی شتر با اشاره به این جمله که در حال حاضر مصرف شیر شتر در جهان به ازای هر نفر چهار لیتر در سال است، گفت: شیر این حیوان بیشتر از منظر درمانی و بیولوژی حائز اهمیت است.

مهناز صالحی در برنامه «ارمغان طبیعت» رادیو اقتصاد ضمن بیان این نکته که شتر یک دام چند منظوره است، افزود: مهمترین تولیدات این حیوان شامل گوشت، شیر، الیاف و غیره است. وی در ادامه بابیان اینکه میزان تولید شیر شتر نسبت به سایر دام های سبک و سنگین قابل توجه نیست، اظهارداشت: در حال حاضر نیم درصد شیر تولیدی دنیا مربوط به این حیوان است. عضو هیئت مدیره انجمن علمی شتر با بیان اینکه بیشترین تولید و مصرف شیر شتر در جهان مربوط به کشورهای کنیا و سومالی است،گفت: مصرف شیر این حیوان در دنیا چهار لیتر به ازای هر نفر در سال است ولی این سرانه در کشورهای مانند کنیا و سومالی ۱۰۰ لیتر، عربستان، موریتانی و مالی ۱۰ تا ۳۰ لیتر است. وی در این مصاحبه تعداد جمعیت شتر در کشور را ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: شتر حیوان منحصر به فرد و سازگار به محیط های گرم و خشک است. صالحی ظرفیت های ذاتی شتر را مقاوم بودن به کم آبی و تنش های گرمایی، تغذیه از گیاهان بیابانی و همچنین ایجاد اشتغال بخصوص در مناطق کم برخوردار و بیابان ها دانست و اظهارداشت: این حیوان در مناطق کویری از سالیان دور در فرهنگ، تمدن و زندگی مردم نقش بسزایی داشته و همینطور به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی و توریستی بسیار حائز اهمیت است. وی در ادامه با اعلام اینکه در حال حاضر پرورش شتر به صورت سنتی در برخی از مناطق کشور به ویژه استان های مرکزی و جنوب رواج دارد، یادآورشد: این حیوان ضمن نیاز کم به آب، علوفه و همچنین مقاومت بسیار بالا در برابر بیماری های عفونی از جمله مهمترین زمینه های اشتغال و منبع درآمد برای روستائیان به شمار می رود. برنامه "ارمغان طبیعت" کاری از گروه کشاورزی به تهیه کنندگی الهام مصطفوی روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه ساعت ۱۳,۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

logo new عضو انجمن علمی شتر شوید!